Prasidėjus vasaros atostogoms vaikai ir paaugliai džiūgauja, kad galės pailsėti, tačiau daug tėvų nerimauja, kaip galėtų užimti vaikus. Viena iš lengvai prieinamų „auklių“ yra išmanieji įrenginiai, kitaip dar vadinami „Ekranais“. Neapsigaukime! Mokslininkai skelbia, kad Ekranų / interneto laikas siejasi su emocijų, elgesio problemomis, somatiniais simptomais ir bendrai prasta savijauta. Vasara yra pats palankiausias laikas skatinti vaikus ir paauglius keisti įpročius, padedant jiems atrasti veiklas gamtoje, gryname ore, skatinant „gyvą“ bendravimą su bendraamžiais. Jei kartais nusvyra rankos ir atrodo, kad kažką pakeisti yra sudėtinga, galima pradėti nuo kelių žingsnelių:
- Atsisakykite TV kaip fono.
- Nesinaudokite išmaniaisiais įrenginiais valgant (įskaitant ir suaugusius asmenis!).
- Atsisakykite Ekranų miegamajame.
- Stebėkite save ir venkite naudojimosi išmaniaisiais įrenginiais vaikų / paauglių akivaizdoje.
- Prisijaukinkite nuobodulį. Nuobodulys yra būtinas vaikų / paauglių kūrybiškumo ugdymo šaltinis. Neprivalote visą laiką užimti ir patenkinti savo vaikų, už tai atsakingi yra jie patys. Kuo jaunesni vaikai suranda būdų, kaip jiems sudominti save be Ekranų, tuo jiems būna lengviau ateityje suprasti, kas, iš tiesų, juos domina, kas padeda nurimti, stiprėja jų motyvacija ir kūrybiškumas. Ramiai išbūkite šalia, kai vaikas skundžiasi, kad jam nuobodu ar nėra ką veikti. Galite pasiūlyti padėti Jums atlikti namų ruošos darbus arba ramiai pasakyti, kaip Jums gaila, kad vaikui nuobodu.
- Su vaikais pažaiskite. Pasirinkite Jums patinkantį žaidimą: gal tai žaidimas kamuoliu, važiavimas dviračiu, maudynės, pyrago kepimas, pasivaikščiojimas ar piešimas kreidelėmis ant asfalto. Pasirinkta veikla Jums turi būti bent kiek smagi, nes bendro žaidimo vienas iš pagrindinių tikslų yra kartu su vaiku išgyventi teigiamas emocijas.
- Su paaugliais pasikalbėkite. Būkite smalsūs jų gyvenimui, neskubėkite vertinti ar mokyti. Galite kartu aptarti, kaip paaugliai galėtų bendrauti su bendraamžiais be Ekranų, kur ir kada galėtų susitikti, ką nuveikti ir pan. Padrąsinti paaugliai mielai renkasi prasmingas ir visuomenei naudingas veiklas, pavyzdžiui, savanoriauja gyvūnų prieglaudoje ar kitur. Svarbu prisiminti jų stiprų poreikį bendrauti su bendraamžiais, ir padėti sukurti erdvę gyviems santykiams. Veiklos, atliekamos kartu su draugais, tampa kur kas patrauklesnės.
- Prisiminkite, kad daugybė tėvų nerimauja dėl savo vaikų, paauglių ir turi tuos pačius tikslus: padėti jiems jaustis saugiai, būti laimingiems ir atsakingiems. Bendraukite su kitais tėvais ir padėkite vieni kitiems siekti tų pačių tikslų. Bendromis jėgomis bus lengviau išspęsti sunkumus, jei tokių iškiltų.
- Bet kokie pokyčiai vyksta mažais žingsneliais. Kiekvienas mažas pokytis yra reikšmingas. Pasididžiuokite savimi ir savo vaikais bei paaugliais kaskart, kai imatės mažo žingsnelio.
Gražios, šviesios, pilnos potyrių vasaros! Straipsnį parengė Kauno r. pedagoginės psichologinės tarnybos psichologė Ramunė Ramanauskienė.